قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

سه عنصر حیاتی در اخلاق معاشرت

خوشرویی و غمزدایی

در مواجهه دو نفر با یکدیگر پیش از هر سخن و عمل، دو صورت با هم روبرو می شود. مواجهه دو انسان با هم و کیفیت این رویارویی چهره ها، نقش عمده در نحوه گفتار و رفتار دارد و رمز گشایش قفل دلهاست.

خوشرویی، هم در نگاه مطرح است، هم در لبخند. هم در گفتار آشکار می شود، هم در رفتار.

چه بسا رابطه ها و دوستیهایی که با ترشرویی، اخم کردن و عبوس شدن بهم خورده و از سوی دیگر مبدا بسیاری از آشنایی ها هم یک تبسم بوده است. تبسم مبدا بسیاری از آشنایی ها و زداینده بسیاری از غم ها و کدورت هاست.

برخورد با چهره باز با دیگران، آنان را آماده تر می سازد تا دل به دوستی با شما بسپارند. و به دیگران دل و جرأت می بخشد تا بی هیچ هراس و نگرانی، با شما باب آشنایی را باز کنند و سفره دلشان را پیشتان بگشایند.

وقتی یک چهره گشاده و لبخند صمیمی، غمی را از دل می زداید چرا باید از این احسان دریغ کرد؟ بعضی ها حضوری غم آفرین دارند. برخی هم محضری غم زدا. سعدی گوید:

گفته بودم چو بیایی غم دل با تو بگویم          چه بگویم؟ که غم از دل برود چون تو بیایی

انسان ها نیازمند محبت اند.

این رفتار نوعی هنرمندی در معاشرت است، قلبی مهربان می خواهدو عاطفه ای سرشار و خصلتی نوعدوستانه.

خوشگویی

ارزش انسان و جوهره وجودی اش را زبان و بیان روشن می سازد:

یکی تحقیر می کند، یکی تشویق. یکی عیبجویی می کند، دیگری تحسین و تقدیر. یکی ملامت می کند، دیگری پر و بال می دهد و امید می آفریند. کدامیک خوبتر است؟

شما خودتان چگونه بیان و زبانی دارید؟ تلخ یا شیرین؟ گزنده یا مرهم گذارنده؟ آیا با دیگران همانگونه صحبت می کنید که دوست دارید دیگران با شما آنچنان حرف بزنند و خطاب کنند؟

پذیرایی از دیگران، همیشه با غذا و میوه و شیرینی نیست. گاهی پذیرایی، با یک کلام خوب و سخن شایسته است. این اکرام بالاتر از تغذیه و اطعام است، چرا که گفتار شایسته و زیبا، غذای روح است.

کسانی هستند که جان می دهند، ولی حاضر نیستند یک کلام تشویق آمیز و محبت بار بر زبان جاری کنند.

آنکه خوش سخن باشد از دیگران نیز کلام نیکو می شنود. ادب،  ادب می آورد و توهین و فحش، بدزبانی و اهانت متقابل را در پی دارد.

خوشخویی

از رموز موفقیت حضرت رسول(ص) در دعوت و رسالت خویش، اخلاق نیکو و برخورد شایسته و جذاب با مردم بود. با همین اکسیر اعظم(حسن خلق) دلها را جذب می کرد، دشمنان را دوست می ساخت، کینه ها را به مهربانی مبدل می کرد، الفت می آفرید و پیوند می داد، دلها را با دلها، دستها را با دستها و به همین سبب «انک لعلی خلق عظیم» از خدای عظیم دریافت کرد.

مظاهر و جلوه های حسن خلق عبارتند از: رفتار شایسته، گفتار مؤدبانه و جاذبه دار، تحمل فراوان و حلم و بردباری و چهره گشاده و بشاش.

وقتی محبت خود را به دیگران ببخشید، در حوادث، صبور و شکیبا باشید، خشم خود را فر خورده، خویشتن داری کنید، بدی را با خوبی پاسخ دهید و از خشونت و عصبانیت و بدزبانی و تحقیر و توهین و تکبر به دور باشید دارای حسن خلق هستید.

انسی که مؤمنان  با یکدیگر می گیرند بسیار قیمتی و با ارزش است و این در سایه خوش اخلاقی پدید می آید که حلقه وصل انسانها به هم است. در جوامع غربی، برخوردها اگر شاد و همراه با لبخند است، آن خوشرویی ها حرکات سطحی و ظاهری است و ریشه در عمق دلها ندارد. اخلاق آمریکایی و اروپایی تصنعی است اما حسن خلق و خوش برخوردی در جوامع ایمانی و اسلامی، ریشه در متن عقیده دارد و انسانها با هم یکدل و صمیمی اند و دلسوز و رئوف و با محبت! پیامبر(ص) رابطه مؤمن با مؤمن و برخوردشان را باهم، همچون رسیدن یک تشنه به آب سرد و گوارا می داند که با آن سیراب می شود.

در کجای اخلاق غربی این حالت یافت می شود؟

در معاشرت مسلمانان با هم، باید «همدلی»، بیش از «وحدت فیزیکی» و «پیوند سطحی» حاکم باشد تا به انس و الفتهای پایدار و رابطه های درونی بیانجامد. با سلام و مصافحه و حسن خلق و چهره باز و لبخند محبت زا و غم زدا و برخورد نیک، این مهم تامین می شود. میزان اسلامی بودن اخلاق هر مسلمان را باید در نحوه معاشرتش با دیگران جستجو کرد. خوش خلقی، دین و مرام مسلمانی است. گفتار و رفتار ما، آئینه شخصیت ماست، بکوشیم هر چه روشنتر و شفاف تر باشد.

درباره ی مدیر

مدیر

مطلب پیشنهادی

میلاد امام حسین(ع)

?میلاد امام حسین علیه السلام مبارک امام حسین (علیه السلام) فرمودند: به یقین، شیعیان ما …

2 دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید
    متن خوب بود اما تعدادی غلط نگارشی داشت یا بعضی از جاها یک حرف از بعضی از کلمات تایپ نشده بود .
    اگر هم می خواین متن هاتون تاثیر گذار تر بشه قضاوت رو به خود خواننده واگذار کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *