قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

وهابیت در یک نگاه

محمد بن عبد الوهاب در سال ۱۱۱۱ یا ۱۱۱۵ ه.ق در شهر عیینه به دنیا آمد. بدرش قاضی شهر و اصالت نجدی داشت و بیرو امام محمد حنبل بود. محمد بن عبد الوهاب از همان دوران نوجوانی علاقه وافری به مطالعه کتب اعتقادی و دینی داشت. بنابراین فقه حنبلی را نزد پدر آموخت .

افکار او مورد قبول پدرش نبود و تا زمان مرگ در کمتر سخن می گفت البته در زمان حیات پدرش برای ترویج افکارش بیکار نبود. از جمله آنها نوشتن نامه به مسعود بن سعید٫امیر مکه و فرستادن نمایندگانش به آنجا برای حج.

او پس از فوت پدرش آزادانه افکارش را تبلیغ می کرد و این موجب آشفتگی مردم حریمله شد و مجبور به ترک آنجا شد. اولین کارش تخریب قبور صحابه اطراف عیینه از جمله زیدبن خطاب برادر بزرگتر عمر بود. مردم معترض شدند و این خبر به حاکم احسا رسید وچون مافوق حاکم عیینه بود دستور به راندن محمدبن عبدالوهاب از آن دیار داد.

دوستان محمد بن عبدالوهاب و عوامل انگلستان او را به درعه بردند و با حاکم آنجا محمدبن سعود آشنا کردند. ابن سعود او را پذیرفت و مورد ملاطفت قرار داد و مقرر داشتند که حکومتی که دید تشکیل دهندکه پشتوانه اعتقادی و دینی اش محمدب عبدالوهاب باشد و پشتوانه سیاسی آن محمدبن سعود. بنابرین با فتوای تکفیری محمدبن عبدالوهاب٫محمدبن سعود به نجد لشکر کشی کرد و درعه فقیرو تنگدست تبدیل به شهری ثروتمند شد و طولی نکشید که خاندان سعود شبه جزیره عربستان را در یک بازه زمانی تقریبآ ۷۰ سال فتح کردند. انها به هر کجا که لشکر کشی می کردند مردم را وادار می کردند پس از گفتن شهادتین اقرار کنند که قبل از این پدر و مادر وخودش کافر بوده و نیز علمای گذشته هم کافر بوده اند در غیر این صورت به راحتی کشته می شد. از این جا بود که مذهب وهابیت اعلام موجودیت کرد هر چند که این افکار انحرافی در چند قرن پیش توسط ابن تیمیه و شاگردش ابن القیم جوزی مطرح شده بود. لشگر کشی سعودی برای تخریب بارگاه اعمه اطهار (ع) در عراق در ذیقعده سال ۱۲۱۶ ه.ق ناشی از تفکرات این فرقه انحرافی است.

نقش مستر انگلیسی در ایجاد وهابیت : خود همفر می گوید سیاست های شرقی انگلیس در آن زمان عبارت بودند از : ۱- گسترش همه جانبه مراکز درویش پروری و خانقاهها و توصیه به گوشه گیری

۲-ترویج تن‌پروری و تنبلی ۳-نگه داشتن در جهل و بی‌خبری ۴-دامن زدن به اختلافات مذهبی

خواسته‌های مستر همفر از محمد بن عبدالوهاب: ۱-تکفیر تمامی مسلمانان و کشتار آنها ۲-خراب نمودن خانه خدا (به عنوان بت) ۳-تخریب گنبدها و ضریح‌ها ۴- انتشار قرآنی دیگر که در برخی از احادیث به عنوان زیاده نقصان وجود دارد.

در حال حاضر وهابیت در کشورهای عربستان، ترکیه، یمن، کویت، امارات، لبنان، سوریه، اردن، پاکستان، هند، بنگلادش و ۱۷ کشور آفریقایی همچون مصر، لیبی، تانزانیا، کنیا، مالی، بورکینافاسو و … فعال است.

عقاید ایشان دارای ریشه‌های پنهان و آشکاری است. جنبه آشکار آن توحیدی بودن کامل و خالص است و جنبه پنهان آن ایجاد اختلاف بین فرق اسلامی و خدمت به سیاست‌های غربیان است. برخی عقایدشان عبارتند از: تجسم برای خداوند-فقط خود را مسلمان می‌دانند و بقیه پیروان ادیان دیگر را کافر و مشرک می‌دانند-استدلال عقلی، منطقی، فلسفی و عرفانی را برای فهم آیات قرآن جایز نمی‌دانند- برای رسیدن به هدف، هر نوع وسیله‌ای برایشان مباح است.

برخی فتاوای وهابیون: اعتقاد به دوران و یا چرخش زمین باطل است-بردن گل برای مریض حرام است-ساختن بنا بر قبور حرام است و ویران کردنشان واجب- کسی که در فوتبال گل می‌زند و بعد می‌دود و بقیه به دنبالش او را بغل و خوشحالی می‌کنند باید به صورتش تف انداخت و تنبیه کرد.

مطلبی کوتاه در خصوص شکل‌گیری داعش:

گروهک داعش(دولت اسلامی عراق و شام) (نام اختصاری لاتینlsis) یکی از زیرمجموعه‌های افراطی منشعب از گروه تروریستی القاعده است. اصولاً این گروه زاییده جنگ آمریکا با عراق است. در سال ۲۰۰۴ ابومصعب زرقاوی جماعت توحید و جهاد را در عراق تأسیس کرد و بلافاصله با بن لادن رهبر القاعده بیعت کرد و نماینده آنها در عراق شد. در سال ۲۰۰۶ ابومصعب و دیگر افرادی همچون ابوحمزه مهاجر و ابوعمر البغدادی یک گروه فعال جهادی در عراق تشکیل دادند که بصورت مستقیم با آمریکا می‌جنگیدند. در سال ۲۰۱۰ ابومصعب و عمر البغدادی در حمله آمریکایی‌ها کشته شدند و پس از ده روز طی تشکیل شورایی ابوبکر البغدادی را به ریاست این گروه برگزیدند. پس از مرگ بن لادن این گروه هر چند که همان ایدئولوژی القاعده را دارد اما به صورت مستقل با نام دولت اسلامی عراق به فعالیت‌های تروریستی‌اش ادامه داد و حتی در عراق مناطقی همچون فلوجه، خارج از سیطره دولت مرکزی عراق در اختیار این گروه بود. پس از پدیده بهار عربی این گروه نام خود را به داعش تغییر داد و با فراخوان همفکران خود در تمام دنیا بویژه اروپا و آفریقا و به پشتوانه پدر فکریشان عربستان سعودی، به بهانه حمایت از اهل تسنن سوریه، مناطق وسیعی را در سوریه اشغال کرد، اما به دلیل برخورد ارتش سوریه، با همکاری دیگر گروه‌های سلفی و تتمه رژیم بعث، موصل عراق را در کمتر از ۲۴ ساعت اشغال کرد و مرکز حکومت خود قرار داد. ناگفته نماند در حال حاضر تفکرات این گروه افراطی در کشورهایی همچون پاکستان با عنوان لشگر بدر و صحابه و در آفریقا با عنوان بوکو حرام مشغول فعالیتند.

درباره ی مدیر

مدیر

مطلب پیشنهادی

میلاد امام حسین(ع)

?میلاد امام حسین علیه السلام مبارک امام حسین (علیه السلام) فرمودند: به یقین، شیعیان ما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *