قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مناظره جنجالی تشکل های دانشجویی در روز دانشجو

به مناسبت روز دانشجو در روز شانزدهم آذر همایشی در آمفی‌تئاتر دانشگاه حکیم سبزواری برگزار گردید که به اجمال به بیان برنامه‌هایی که در این همایش برگزار شد می‌پردازیم.

پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی کشورمان، مجری برنامه از معاونت فرهنگی دانشگاه، حجت الاسلام دکتر کشاورز دعوت به عمل آورد.

ایشان به بیان اهداف سه شهید روز دانشجو پرداخت و این روز را ذاتاً دانشجویی معرفی کرد و به درخواست مسئولین فرهنگی و سایر مسئولین دانشگاه‌های کشور و دولت از دانشجو اشاره کردند و از مسئولین برگزاری این همایش در این روز بزرگ تشکر به عمل آورد. در ادامه بیان داشت که با تأسی به سخنان رهبر معظم کشور جمهوری اسلامی ایران نگاهمان به این مقوله این است که تمامی دانشجویان خصوصاً جنبش‌های دانشجویی که در متن بیداری قرار دارند باید موجی از بیداری را در جامعه و دانشگاه ایجاد نمایند.

ایشان در ادامه به بیان دلایل آمریکاستیزی و ضدیت با دولت آمریکا و مظاهر آن و کودتای بیست و هشتم مرداد پرداخت. وی روز دانشجو را نماد آرمان‌خواهی، عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی معرفی کرد. آزادی و رهایی از وابستگی‌های گوناگون حزبی و ایستادگی در مقابل مظاهری که از نظر فطرت زشت هستند مانند ظلم، تبعیض و نفاق را بیان داشت. و به کلام رئیس جمهور درباره روز دانشجو که استقلال‌طلبی و ایستادگی نخبگان در برابر استعمار است، اشاره کرد.

پس از اتمام سخنرانی ایشان برنامه مناظره میان تشکل‌ها و جنبش‌های موجود در دانشگاه یعنی بسیج دانشجویی با نمایندگی آقای دلبری، جامعه اسلامی دانشجویان با نمایندگی آقای رضا عابدی، انجمن اسلامی دانشجویان با نمایندگی آقای هادی مسعودی و مجمع اسلامی دانشجویان با نمایندگی آقای فرودی، برگزار شد. مدیریت این مناظره به عهده مدیریت اجتماعی دانشگاه، آقای دکتر رمضانی بود.

IMG_0511-300x200 IMG_0512-300x200 IMG_0483-300x200 IMG_0484-300x200 IMG_0485-300x200 IMG_0486-300x200 IMG_0487-300x200 IMG_0488-300x200 IMG_0489-300x200 IMG_0490-300x200 IMG_0493-300x200 IMG_0495-300x200 IMG_0496-300x200 IMG_0499-300x200 IMG_0501-300x200 IMG_0503-300x200 IMG_0504-300x200 IMG_0505-300x200 IMG_0506-300x200 IMG_0508-300x200

IMG_1732

آقای دکتر رمضانی اشاره کرد که این ۴ قدرت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی دانشجویی اینجا آمده‌اند که روشمند و منطقی به بیان نقد و نظرات خود نسبت به هم بپردازند و همدیگر را به چالش بکشند و بر اساس حروف الفبا مناظره را شروع کردند یعنی بدین ترتیب، ابتدا انجمن اسلامی سپس بسیج و بعد از آن جامعه اسلامی و در نهایت مجمع اسلامی دانشجویان سخنان و دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. در مناظره ابتدا به هر فرد ۱۰ دقیقه زمان جهت بیان دیدگاه‌هایشان داده شد و در دور دوم ۵ دقیقه زمان به هر نفر جهت به چالش کشیدن یکدیگر و پاسخ دادن به سؤالات همدیگر داده شد.

شروع مناظره با آقای هادی مسعودی بود، وی به بیان مسئولیت‌هایش در گذشته و اکنون پرداخت. در ابتدا به دلیل صراحت بیانش از همه عذرخواهی کرد و گفت که این تشکل در سال ۸۱ به دستور رهبری شکل گرفته است در زمانی که کشور درگیر نزاع‌های شدید حزبی بود. وی اذعان داشت که این تشکل به اهداف اصیل اسلامی و انقلابی رجعت کرده و نه چپی است و نه راستی. گفت ما کاری به ظاهر و جایگاه و پست و مقام افراد نداریم و آنچه که برایمان مهم است برآیند افراد است که در راه اسلام باشند و از تلاش این تشکل جهت بارز شدن و آمدن به منصه ظهور و موانعی بر سر راه این امر سخن گفت. وی اذعان داشت که ما به منافقین دهه ۶۰ متهم شدیم چون بقای ولایت را به انتخاب می‌دانستیم و می دانیم. او به سیاست‌زدگی‌های مسئولین بلند مرتبه اعتراض کرد و از عدم حضورشان در جاهایی که باید سخن گفت. وی در ادامه از دو قطبی کردن و دو قطبی بودن جامعه ابراز نگرانی و اعتراض کرد و مقصودش را با این عناوین: مستضعفین و مستکبرین، چادری و غیرچادری، باحجاب و بدحجاب، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، سازش و مقاومت هویدا ساخت. وی زبان اعتراضش را به سوی عده‌ای ریشو و چادری برد و ادعا کرد که اینها عقبه جهانند. او گفت با این رفتارها اگر دوباره برای جمهوری اسلامی رأی‌گیری شود نتیجه‌ای متفاوت با گذشته خواهیم دید ولی اگر اسلام واقعی هویدا شود باز هم همان ۹۸ درصد رأی حاصل می‌شود.

از فعالیت‌ها و اعتراض‌هایی که در گذشته توسط این گروه انجام شده بود اعم از اعتراض به تخریب محیط زیست توسط سردار قالیباف و ورود این گروه به مقوله مسکن مهر و بی‌خانگی تعدادی کثیر از مردم کشورمان سخن راند.

بعد از اتمام سخنان ایشان نماینده بسیج دانشجویی آقای دلبری شروع به صحبت کرد. وی با کلام بزرگان انقلاب یعنی حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری درباره روز دانشجو و بسیج دانشجویی و طلبگی سخن خود را آغاز کرد. و به اهمیت مسئله نفوذ خصوصاً نفوذ فرهنگی و سخنان اخیر رهبر اشاره کرد. وی به بیان اهمیت آرمان‌خواهی و ملزومات آن اعم از انس با قرآن و نهج البلاغه، پرهیز از شعارهای باطل و غیراسلامی و فهم و رصد واقعیات کشور از منظر رهبر پرداخت. وی به کم‌کاری تشکل‌ها در جهت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و این چنینی اشاره کرد. او از بنیان روز دانشجو سؤال پرسید و سپس خود پاسخ داد که آن آرمان استکبارستیزی و شعار مرگ بر آمریکاست که برخی در صدد حذف این شعارند. او به انتظارات رهبر عزیز کشورمان در این روز مهم از طیف دانشجو اشاره کرد و نسبت به جمله اگرچه زیبا ولی نقض شده توسط صاحب سخن، که عکسش نیز در کنار آن جمله در ابعادی بزرگ موجود بود، اعتراض عمیقی کرد. و آن جمله که از آقای محمد خاتمی بود عبارت بود از: تشکل‌های دانشجویی باید بر اساس آرمان و شعارهای انقلاب باشد.

در ادامه برخی دانشجویان با شمردن شمارش معکوس مانع از ادامه سخنان این نماینده شدند و وی در انتها به شعار همیشگی اصلاح‌طلبان، زنده باد مخالف من اشاره کرد.

در ادامه این مناظره آقای دکتر رمضانی که مسئولیت اداره مناظره را به عهده داشت از دو روش ارائه مطلب یعنی بیان و ژست سخن گفت.

سپس آقای رضا عابدی نماینده جامعه اسلامی شروع به صحبت کرد. وی از کار کردنش در همه این تشکل‌ها و مسئولیت سابقش گفت. وی در ادامه بیان داشت که تشکل‌های دانشجویی نباید برای اثبات خودشان همانند دولت‌ها به نفی بقیه بپردازند. او اذعان داشت که همه این تشکل‌ها در فضای دانشجویی هم کارهای مثبت و هم کارهای منفی داشتند. ایشان از همه نهادهایی که حتی در برگزاری این برنامه سخت‌گیری‌هایی کرده بودند گله نمود و عرضه داشت که خواهشاً از محافظه‌کاری دست بردارید و بگذارید فضایی مباحثه‌گرایانه ایجاد شود. سپس به تاریخ جنبش‌های دانشجویی در فضای دانشگاه‌ها، دولت‌ها و جامعه پرداخت. مجدداً عده‌ای از دانشجویان شروع به شمارش معکوس کردند وی اذعان داشت این قبیل مسائل را بسیار مشاهده کرده و گرگ بیابان‌دیده است و این حرکات مانع از سخنرانی‌اش نمی‌شود و انجام این حرکات در دولت آقای روحانی بعید نیست و در دولت ایشان بهتر از این نمی‌شود که حتی با اینکه به ظاهر وقتی برای سخنرانی به افراد می‌دهند ولی در واقع وقت را از او می‌گیرند، به همین سبب بود که در دور دوم دانشجویان پس از گذشت دو دقیقه از زمان سخنرانی ایشان شروع به شمارش معکوس کردند البته با اطلاع رسانی و اعتراض برخی از دانشجویان مجدداً به ایشان وقت داده شد. در ادامه ایشان به فضای انتخاباتی و فضاسازی‌ها اشاره کرد. وی اذعان داشت که به صحبت کردن‌های جناحی عادت ندارم چرا که با همه این تشکل‌ها فعالیت نموده و این عمل، عملی غیرعقلانی و به دور از اصول اسلامی است. او اینکه نقدهایی نیز به این تشکل وارد است را پذیرفت و در انتها به بیان مطالبی درباره فتنه ۸۸ پرداخت و گفت افرادی بودند که خیانت کردند و افرادی هم بودند که خدمت کردند.

نفر آخر آقای فرودی، نماینده مجمع اسلامی با جمله‌ای هیجان برانگیز جو دانشجویی حاضر را به نفع خود مصادره کرد البته دیری نپایید که با شنیدن پاسخ‌های درخور منکوب گردید. وی در ابتدا چنین گفت: انسانیتم در گرو آزادی است و اگر آزاد نیستم انسان نیستم. وی اعتراض‌آمیز بیان داشت که بالاخره بعد از ۸ سال، تریبونی هم در اختیار ما قرار دادند. سپس به تمایز آشکار ایدئولوژیکی خود با سه تشکل حاضر پرداخت. وی با لحنی تمسخر برانگیز چنین ابراز نمود که وقتی نماینده جامعه اسلامی نمی‌آید و نماینده بسیج را جای خود می‌فرستد شنیدن این نوع سخن‌ها بعید نیست. وی اعتراض‌آمیز بیان داشت شما که موافق ما نیستید و ۸ سال ما را سرکوب کردید حالا چرا با پدران معنوی جریان‌های اصلاح‌طلب جلسه می‌گذارید؟! او ایدئولوژی متفاوت تشکل خود را ایجاد تغییر و تحول سیاسی، اجتماعی بیان کرد البته با یک عمل جمعی اختیاری نه یک تشکل سازمان یافته حکومتی. وی به دفاع از کلمه و شعار انقلابی آزادی در کنار استقلال و جمهوری اسلامی پرداخت. وی دفاع از حقوق دانشجو را بدون هوچی‌گری اذعان نمود سپس خطاب به مسئولین گفت دانشگاه و فعالیت دانشجو یک فرصت است نه تهدید، نباید نگاه از بالا به پایین باشد، نباید نگاه پدرسالارانه و آمرانه و زورگویانه به دانشجو داشت بلکه ما همگی برادریم. وی در پاسخ اعتراض نماینده بسیج به عکس آقای خاتمی چنین بیان کرد آن زمانی که انقلاب شد و اتفاقات انقلاب یکی پس از دیگری سهمگینانه رخ می‌نمود امثال مصباح یزدی‌ها نبودند ولی امثال خاتمی‌ها و هاشمی‌ها بودند. او از ورود پیدا کردن به مبحث سال ۸۸ عدم جرأت خویش را ابراز کرد و مختصری از افکاری پلیدوار، در رابطه با براندازی و از بین بردن تمام افراد این حزب و تشکل توسط آقای دکتر احمدی نژاد پرده برداشت.

در ادامه بیاناتش به این مطلب اشاره کرد که جنبش دانشجویی از دل جامعه و دانشجو و تضادهای اجتماعی برمی‌خیزد. و در انتها به سیر تاریخی تشکل مذکور و وقایع سال های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۲ پرداخت.

شروع دور دوم با مدت زمان ۵ دقیقه برای هر نفر:

آقای هادی مسعودی: مذمت‌گونه به آغاز بحث‌های دوقطبی تشکل‌های حاضر اشاره نمود. وی پس از بیان برخی فسادها و بحث های مالی، در ادامه بیان کرد که اگر ما دانشجویان و تشکل‌های دلسوز هم بخواهیم راه دولتمردان را در پیش بگیریم که کاری از پیش نمی‌رود. او اهمیت شعار عدالت را چنین مطرح کرد: عدالت بود و نبود ماست، آزادی بی عدالت بی‌معناست و اولویتی هم عرض با اولویت عدالت نیست. وی در پاسخ و یا در راستای کلام نماینده جامعه اسلامی اشاره کرد که من دیگران را نفی نمی‌کنم بلکه عملکردها را نفی می‌کنم. او نیز به ورود حجت الاسلام تقوی در مباحث سیاسی انتقاد کرد.

آقای دلبری: در پاسخ به سخنان آقای فرودی گفت: ما هم آزادی می‌خواهیم اما نه آزادی غربی بلکه آزادی‌ای که بر اساس مکتب‌مان باشد. وی در رابطه با تمایز بارز مجمع با سایر تشکل‌های حاضر که ایشان بیان داشته بود، بیان کردند که وقتی حرف و ایدئولوژیک همگی ما، حرف و ایدئولوژیک امام و اسلام است پس چه اختلاف ایدئولوژیکی‌ای. ایشان مجدداً در پاسخ به کلام آقای فرودی درباره آقای محمد خاتمی که از سران فتنه سال ۸۸ بود چنین اذعان داشت که من تا جایی که سنم قد می‌دهد و تاریخ بیان می‌کند ایشان اصلاً زمان انقلاب، ایران نبودند. و اینکه شما انقدر صریح در بین عموم می‌گویید بنده اصلاً جرأت ندارم، این نشانه ضعف شماست. فرمودید بسیج یک تشکل سازمان یافته است بله تشکل بسیج به دستور امام و مقام معظم رهبری، کسی که این حکومت اسلامی را ایجاد کرد تشکیل شد و این افتخار ماست که در کنار سپاه جزء بدنه نظام و حکومت هستیم. وی در ادامه گفت: شما گفتید که جریان فکری شما در پی توطئه‌ای توسط آقای دکتر احمدی نژاد قرار بوده براندازی بشود حالا من یک سؤال دارم مگر می‌شود یک جریان فکری را با ضربه چوب و چماق خاموش کرد اگر جریان فکری شما چنین است باید واقعاً یک فکری به حال این جریان ضعیف‌تان بکنید.

رضا عابدی: من اکنون عضو جامعه اسلامی هستم و به عنوان نماینده این تشکل به اینجا آمده‌ام. دوستان بحث را سیاسی کردند و حرف از تشکل‌های حکومت‌ساخته کردند و من قصدم تعامل میان گروهی بود نه بحث‌های سیاسی. وی اذعان داشت که به چه تعداد افراد بورس داخل و خارج از کشور دادند که این افراد رفتند و دیگر به دانشگاه برنگشتند. خودشان اذعان می‌کردند که در سال‌های ۷۶ و ۷۷ کشور هر ۹ روز یکبار دچار بحران می‌شد خوب این نتیجه حکومت تندروهاست. چرا دهن ما را باز می‌کنید اگر بخواهم افشا نمایم موارد زیادی برای افشا وجود دارد گفتید جلسه با پدران معنوی اصلاح‌طلبان گذاشته شده پس جلساتی که در تهران در حال حاضر میان آقایان آملی و جوادی حصار در حال برگزاری است چی؟! از آزادی سخن راندید بله آزادی خیلی هم خوب است ولی به معنای آزادی لیبرالیسم نیست که دانشجویان و اساتید علوم سیاسی معنای لیبرالیسم را خیلی خوب می‌دانند معنای آزادی در لیبرالیسم، عقل‌گرایی افراطی است که انسان را جای خدا قرار می‌دهد و معنایش این است که نمی‌توان در مورد هولوکاست حتی سؤال پرسید که اگر بپرسی زندانیت می‌کنند. وی گفت ملاک حال افراد است نه سابقه افراد و در ادامه سؤال پرسید که می‌شود به من بگویید آن زمان که بچه‌های این کشور تکه تکه می‌شدند بچه‌های آقای هاشمی کجا بودند مگر نه اینکه در حال اسکی کردن در خارج از مرزهای این کشور بودند و اشاراتی به مباحث سیاسی دیگر کرد.

فرودی: وی اذعان داشت اگر ما جرأت نداریم برای این است که نمی‌خواهیم به سرنوشت پدران‌مان دچار شویم. در ادامه با لحنی خاص بیان داشت که امروز مناظره میان تشکل‌ها و جنبش‌های دانشجویی است نه تشکل‌های حکومتی. وی در پاسخ آقای رضا عابدی گفت آیا بورس‌های نماینده‌های کشور به خارج را از یاد برده‌اید که به خاطر همین بازخواست‌ها بود که وزارت علوم پایش به مجلس کشیده شد. وی مجدداً به سکوت اجباری ۸ ساله تشکل اشاره کرد. گفت شاید دفتر تحکیم وحدت اولین جایی بود که واقعاً دانشجویی بود البته این دفتر فقط تا زمان دولت آقای دکتر احمدی‌نژاد برپا بود و براندازی و سکوت این دفتر به دست همین دانشجویان پیرو حکومت محقق شد. وی در ادامه گفت در دوران سازندگی بنابر مصالحی جای کمتری به فضای دانشجویی داده شد.

پس از اتمام مناظره از فعالین و دانشجویان برتر علمی، پژوهشی، فرهنگی با تقدیم لوحی تقدیر به عمل آمد که اسامی آنها از این قرار بود:

خانم نوریه آقا

خانم المیرا فلاحی به عنوان فعال نهاد رهبری

آقای علی خیابانی به عنوان فعال جشنواره حرکت

آقای ناصر فرمانبر به عنوان فعال کانون‌های فرهنگی هنری

آقای رضا فردوسی به عنوان فعال کانون‌های اجتماعی

آقای محسن گلستانی‌زاده به عنوان فعال کانون ورزشی برادران

آقای رضا ثقفی‌زاده به عنوان فعال شورای صنفی

آقای امیر سلطانیان به عنوان فعال مجمع اسلامی

خانم الهام بیدی به عنوان فعال جامعه اسلامی

آقای مجید مرادقلی به عنوان فعال انجمن اسلامی

آقای حسین صفایی به عنوان بسیجی فعال

خانم بهناز شمس‌آبادی به عنوان فعال نشریات دانشجویی

آقای امین سردارآبادی به عنوان فعال نشریات دانشجویی که لوح خود را به نشریه دو کلمه حرف حساب تقدیم کرد

آقای معمار هنر به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی در مقطع دکترا

آقای علی صادقی‌منش به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی دانشکده ادبیات در مقطع دکترا

خانم اسماء میرخطی به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی دانشکده معماری و شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد

خانم فهیمه احمدی گرگان به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی دانشکده الهیات در مقطع کارشناسی ارشد

خانم لیلا فاطمی به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی در مقطع کارشناسی

خانم مریم گرگانی به عنوان دانشجوی برتر پژوهشی دانشکده معماری و شهرسازی در مقطع کارشناسی

درباره ی مدیر

مدیر

مطلب پیشنهادی

رهبر انقلاب

⛔️رهبرانقلاب:جوانی که به سرنوشت کشور نیندیشد و نسبت به خصومتهایی که نسبت به کشورش سازماندهی …

یک دیدگاه

  1. چقد تصاویرتون کمه و عکس اولی هم تاره. راستی من تو اون جلسه بودم برام بعضی چیزا گنگ بود مثلا اینکه برخی آدمها که سرو صدا می کردند دقیقا نمی فهمیدم کدوم طرفی اند و اینکه اگه آدمی طرفی رو قبول داره باید اینجوری رفتار کنه و آیا در شأن یک دانشجو هست؟ واقعا برام سؤاله فکر نمی کنم این نحوه رفتارها دانشجو بودن یک دانشجو رو نشون بده، بله گفتند دانشجو جسارت داره ولی جسارت داشتن با عدم نزاکت و ادب و احترام قائل شدن برای همدیگه فرق میکنه. از بعضی صحبتهای افراد خوشم نیومد گاهی حس می کردم انگار قراره افرادی رو ساکت کنند و یا حرفهاشون رو بی اهمیت جلوه بدن این اصلا برام جالب نبود آقای فرودی گفت ما همه برادریم ولی این رسم برادری نیست که در صدد حذف یک ارگانی مثل بسیج باشیم چون تفکر بسیجی همونی بود که باعث شد ما الان اینجا بتونیم کنار هم نفس بکشیم اگه یک مقدار خودمون رو جای مردمی بذاریم که درگیر جنگهای وحشتناک هستند مثل یمن و عراق و افغانستان و سوریه و … فکر کنم اون موقع بتونیم اهمیت این تفکر رو بفهمیم. ادبیات آقای فرودی و انجمن اسلامی جلسه رو از اصل منحرف کرد. از یه حرف دکتر رمضانی هم خوشم نیومد گفت تشکل ها همو به چالش بکشند. چقدر عجیب انگار قراره همیشه نزاع برقرار باشه و انگار از اول دنبال دعوا اومده باشیم و اینکه ما برای آزاد اندیشی مفید نیومدیم اومدیم مثل سگ و گربه به جون هم بیفتیمو آخرش به نفع هر کی شد مثلا دست بردو زده و حالا افکار عمومی دانشجویان دانشگاه رو به انحراف بکشونیم یا نه مهم نیست. به نظرم ما به جای این دغل بازیا بیایم به فکر اجرای اوامر دینمون تو جامعه باشیم تا اینطوری آقا هم کمتر غصه بخوره نه اینکه با این سیاست بازیها بیشتر دل ایشونو بلرزونیم. گاهی وسط جلسه با خودم می گفتم داریم به کجا میریم؟ آیا اینجا سرزمین مقدس من، سرزمین اسلامی من ایرانه؟ آیا اینجا خونهای پاک زیادی در راه اسلام ریخته شده؟ و هزاران بار دلم می خاست برم پشت اون تریبون و جواب خیلی حرفهای اون نماینده ها و حضار رو بدم و بگم بصیرت بصیرت، بگم أین عمار؟؟؟
    راستی دلیل انتخاب افراد منتخب هم اگر بهتر بیان می شد بد نبود آخه من خودم دانشکده الهیاتم ولی واقعا نفهمیدم تمایز دانشجوی انتخاب شده با بقیه دانشجوها چی بود و اینکه بقیه دانشکده ها چرا دانشجوی برتر نداشتند یا داشتند و خساست دانشگاه بود اگه بله پس ملاک انتخاب این دانشکده ها جهت تجلیل چی بود؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *