قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

چگونه شخصیت نامزد را بشناسیم؟

یک کارشناس ارشد روان شناسی گفت: متاسفانه بسیاری از ما قبل از آغاز یک رابطه حتی به اندازه زمانی که می خواهیم یک جفت کفش بخریم نیز سوال نمی کنیم و با این اشتباه، فرصت کشف بسیاری از ویژگی های شریک آینده زندگی مان را از دست می دهیم.

به گزارش افکارنیوز، سعید بی‌ نیاز افزود: «چطور بشناسمش؟» این سوالی است که خیلی از دخترها و پسرها چه در مرحله انتخاب، چه در مرحله نامزدی از مشاور یا روان شناس خود می پرسند.

شاید به این سوال باید یک پرسش اساسی تر اضافه کرد:«چه چیزهایی را باید درباره او بدانم؟» معمولاً ما وقتی درباره ویژگی های اصلی یک نفر حرف می زنیم از کلمه «شخصیت» استفاده می کنیم.

وی تصریح کرد: برخلاف آنچه در عامه مطرح است ما آدم «بی شخصیت» نداریم. هر کس شخصیتی دارد. اگر می خواهید احتمال موفقیت ازدواج تان بالا برود، باید بدانید که او چه شخصیتی دارد و آیا می توانید با این شخصیت زندگی کنید یا نه.

بی‌نیاز با بیان اینکه شناخت، عاشقانه نیست، گفت: عاشق شدن تجربه‌ای رمانتیک است، اما سوال کردن و مصاحبه با همسر چنین نیست. در واقع خیلی ها فکر می کنند که نامزدی فقط دوره رمانتیک بازی است و نه دوره شناخت. معمولاً کسانی که در این دوره به شدت عاشق هستند و طرف مقابلشان را دربست می پذیرند، پس از ازدواج به همان شدت عشق‌شان فروکش می کند و فرو می‌ ریزد، چون متوجه می‌ شوند واقعیت با تصورات عاشقانه آنها فرق داشته است.

از شناخت می ترسیم

وی تصریح کرد: گاهی وقت ها نمی‌ خواهیم جواب‌ ها را بدانیم، چون ممکن است جواب‌ های مناسبی نشنویم. یکی از علل رایج سوال نپرسیدن نامزدها از یکدیگر همین است. در واقع آنان وقتی می فهمند نباید این کار را می کردند که با همسرشان زیر یک سقف هستند و همسرشان اصلاً آن چیزی نیست که تصور می کردند.

از شناخته شدن می ترسیم

این روانشناس افزود: ممکن است از اینکه نامزدمان سوال‌هایی بپرسد هراس داشته باشیم. نکند او هم چیزهایی درباره من بداند؟ نکند این ویترینی که ساخته‌ام فرو بریزد؟ یادتان باشد شما با تمام وجود خودتان زیر یک سقف زندگی خواهی کرد و نه فقط ویترین زیبایی که ساخته اید. پس اجازه بدهید نامزد شما چیزهایی هم در مورد انباری وجود شما بداند.

وی با بیان اینکه لازم است برخی ویژگی‌های شخصیتی را پیش از ازدواج شناخت، گفت: یکی از این ویژگی‌ ها پایداری هیجانی است. ثبات هیجانی شامل ثبات در برخی موارد می‌شود که یکی از آن‌ها اضطراب است. کسانی که ثبات هیجانی پایینی دارند معمولاً مضطرب هستند . افراد مضطرب رفتار بی قراری دارند و نمی توانند تمرکز کنند و مدام فکرهای منفی مثل «حالا چی می شه» یا «نمی تونم از پسش بربیام» یا «الانه که یه اتفاق بد بیفته» در سرشان تکرار می شود.

بی‌نیاز افزود: از لحاظ فیزیولوژیک آدم‌های مضطرب دست‌های عرق کرده، ضربان قلب بالا و صورت قرمز دارند. کسانی که از لحاظ شخصیتی مضطرب اند این صفت را معمولاً در همه موقعیت ها و زمان ها نشان می دهند.

خصومت و خشم

وی تصریح کرد: افراد دارای خصومت و خشم بالاتر ثبات هیجانی پائین‌ تری دارند. این آدم‌ها کینه ای و به اصطلاح عصبی اند.

افسردگی

این روانشناس گفت: افراد مبتلا به افسردگی دست کم پنج نشانه دارند که شامل غمگینی، تمرکز، کم یا زیاد شدن اشتها، کم یا زیاد شدن وزن، کم یا زیاد شدن خواب، از دست دادن انرژی، دشواری در تصمیم گیری و فکر یا اقدام به خودکشی می‌شود اما روی هم رفته ، بعضی آدم ها از بعضی دیگر غمگین تر هستند. در دوران نامزدی باید توجه داشته باشید که میزان غمگینی چقدر با غمگینی خودتان یکسان است.

خودآگاهی

وی تصریح کرد: برخی افراد نسبت به خودشان، درونشان و شخصیت‌شان آگاهی بیشتری دارند. یکی از نشانه‌های ثبات هیجانی خودآگاهی است.

زود انگیختگی

بی‌نیاز گفت: برخی افراد تحریک پذیرند، برخی زودتر به اتفاقات اطراف واکنش نشان می دهند. آنان زودترعصبانی، مضطرب و هیجانی می‌شوند. در دوران نامزدی می توانید دریابید که در این صفت چقدر به نامزدتان شبیه هستید.

وی با اشاره به ویژگی‌ برون‌گرایی تاکید کرد: برون گرایی شامل صفات خون‌ گرمی، اجتماعی بودن، جرات مندی، هیجان‌طلبی و برخورداری از هیجان‌های مثبت می‌شود. برون گراها خونگرم‌تر از درون‌گراها هستند. زودتر با دیگران صمیمی می‌شوند و با آنان خوش و بش می کنند.

این روانشناس افزود: خیلی از افراد فکر می‌ کنند که برون گرایی فقط به معنای اجتماعی بودن است اما راحت بودن در جمع فقط جزئی از برون گرایی است علاوه بر آن کسانی که برون‌گرا هستند بیشتر از درون‌گراها حرف خودشان را با جرئت می زنند و عملشان را قاطعانه پیش می برند.

بی‌ نیاز گفت: برون‌ گراها از درون گراها هیجان‌ طلب‌ ترند. آنان به راحتی به هیجان نمی آیند. برای همین ممکن است دست به کارهای خطرناکی بزنند تا کمی هیجانی شوند. برون‌ گراها بیشتر از درون گراها هیجان های مثبت را تجربه می کنند و روی هم رفته شادتر از آدم های درون گرا هستند.

درباره ی مدیر

مدیر

مطلب پیشنهادی

آزمون

?آزمون دکتری ۹۶ با رقابت ۲۶۰ هزار داوطلب برگزار شد ?در هفته آخر فروردین ماه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *